Załóż bloga Zaloguj sięKalendarze książkowe - cz.01

05/29/2017 09:36

Cześć! Pisałem już o kalendarzach kieszonkowych, a i nawet wspomniałem o ogóle kalendarzy książkowych przy okazji kalendarzy w skórzanych okładkach. Tym razem chciałbym na łamach bloga umieścić wpis poświęcony całości tematu kalendarzy książkowych. Kalendarze książkowe to temat rzeka, który ciężko będzie wyczerpująco zamknąć w jednym artykule, ale postaram się, aby artykuł ten był możliwie najbardziej użyteczny dla Was :)

Kalendarze książkowe - rodzaje i podziały

Kalendarze książkowe, jak wiele innych rodzajów kalendarzy, mają swoje rodzaje, które w pewien sposób różnią się między sobą, ale zawsze maja więcej cech wspólnych niż różniących je, przez co cały czas zaliczają się do grona kalendarzy książkowych. Wypada, aby na samym początku artykułu pojawiała się możliwie najbardziej wyczerpująca informacja dotycząca właśnie podziału i wariantów kalendarzy książkowych. Zapraszam więc do poznawania ich :)


Formaty, rozmiary i kształty

Kalendarze książkowe dzielą się między sobą na wiele sposobów, ale jednym  z najbardziej widocznych i rzucających się w oczy już na samym początku jest ich format i ogólny rozmiar. Najpopularniejszymi formatami kalendarzy są:

 • kalendarze A5
 • kalendarze B5
 • kalendarze A4
 • kalendarze kieszonkowe

Powyższe formaty stanowią najbardziej powszechną i najczęściej występującą rozmiarówkę, która dostępna jest u każdego większego producenta kalendarzy. Wszystkie formaty kalendarzy książkowych mają swoje wady i zalety, tak jak kalendarze A4 mają dużo miejsca do pisania, tak jednocześnie zajmują dużo miejsca, przez co są mniej poręczne niż kalendarze w formacie A5. Wybór formatu w dużej mierze zależny jest od tego w jakich warunkach będzie on używany. Jeśli miałby on być podręcznym terminarzem w miejscu pracy, to format A4 wydaje się być świetnym wyborem, jeśli jednak kalendarz byłby potrzebny "w terenie", to znacznie poręczniejsza będzie opcja A5 lub B5.


Rodzaje bloków kalendarzy książkowych

Żeby nie było zbyt prosto, kalendarze książkowe dzielą się również pod względem bloków... Bloki kalendarzy książkowych, w podstawowym podziale dzielą się na:

 • bloki z kalendarium dziennym
 • bloki z kalendarium tygodniowym

Kalendarze dzienne, skonstruowane są w taki sposób, że na każdej stronie znajduje się tabelka terminarza odpowiadająca jednemu dniu. Jedynym wyjątkiem jest sobota i niedziela, które najczęściej umieszczane są na jednej, wspólnej stronie. Kalendarze tygodniowe, to taki rodzaj kalendarzy, w których po otwarciu, na dwóch sąsiednich stronach rozmieszczone są dni w obrębie całego tygodnia.

Kalendarze dzienne są znacznie grubsze i cięższe od kalendarzy tygodniowych, ale jednocześnie oferują znacznie więcej miejsca do pisania. Wybór między kalendarzami książkowymi w układzie dziennym i tygodniowym w dużym stopniu zależny jest od indywidualnych potrzeb ich użytkownika. Kalendarz tygodniowy będzie idealny dla osób, którym wystarczy niewielka wzmianka o spotkaniu, lub każdym innym wydarzeniu, a kalendarze dzienne przypadną do gustu tym, którzy potrzebują dużo miejsca na komentarze i dodatkowe notatki.

Kalendarze książkowe w kontekście bloków, bardzo często dzielą się między sobą pod względem zastosowanego w ich produkcji papierów. Najczęściej dostępne są dwa papiery:

 • biały papier offsetowy
 • kremowy papier chamois

Kolor papieru oczywiście nie ma żadnego wpływu na komfort użytkowania kalendarzy, a jedynie jest dodatkową opcją dla kupującego.


Okładki kalendarzy książkowych

Kalendarze książkowe, jak już pisałem w jednym z poprzednich artykułów, mogą mieć przeróżne okładki, które mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Jest to kolejna rzecz, która określa rodzaj kalendarzy książkowych. Najczęściej dostępne są następujące materiały, które mogą zostać użyte w produkcji okładek:

 • skóra naturalna
 • ekoskóra
 • okleiny materiałowe
 • okleiny papierowe, drukowane

Okleiny z przeznaczeniem na okładki, dostępne są w bardzo wielu kolorach oraz bardzo często oferowane są w opcjach z eleganckimi zdobieniami w postaci przyjemnej dla oka faktury.
Podsumowanie części pierwszej artykułu...

Ledwo "liznąłem tematu" a już powstał dość obszerny artykuł... Żeby powyższe informacje nie mieszały się wzajemnie, postanowiłem, że podzielę artykuł o kalendarzach książkowych na kilka części. Aktualnie nie wiem ile ich docelowo będzie, ale myślę, że jako całość będą stanowiły dość pokaźne źródło wiedzy o kalendarzach tego typu. Kalendarze książkowe są jednymi z najefektowniejszych kalendarzy, jakie można spotkać w tym ciekawym światku. Polecam głębsze zainteresowanie się tematem kalendarzy książkowych i oczywiście odwiedzanie mojego bloga i sprawdzanie czy już pojawiła się kolejna część artykułu :)


Odpowiedź

Komentarze

RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki TOPLISTA. Najlepsza toplista. Ranking. Fajne forum dyskusyjne - ranking forum. Najlepsze fora.